KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16066291
nr 1606 6291
Edgar Böckman
(1890-1981), Sverige
Oljemålning, "Tung luft". Signerad. Olja på duk, 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm
Edgar Böckman, svensk keramiker och formgivare född i Malmö 1890, död 1981 i Lidingö.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 18 mars 2024
kl 18:32:47
18/3 18:27:47
Edgar Böckman
Läs mer om Edgar Böckman